سامانه پرونده الکترونیک پزشکی – ژاکو

سلامتی پرسنل سازمان ها در بخش های مختلف یکی از دغدغه های مراکز بهداشتی درمانی کشور است که می تواند بر روی کارایی و سطح بهره وری افراد در انجام وظایف محوله تاثیرگذار باشد.غربالگری افراد با استفاده از بررسی و پایش سلامت در حیطه های کاری مختلف علاوه بر آن که می تواند باعث ارتقاء سطح سلامت و اثربخشی افراد گردد، همچنین از بسیاری از هزینه های تحمیلی به افراد و سازمان ها در صورت بیماری و از کارافتادگی اعضای این گروه جلوگیری کرده و در واقع این امر ضرورت اهمیت پایش پزشکی و ایمنی این کارکنان در ارتباط با  آسیب ها و بیماری های مرتبط با محیط کار و زندگی را بیان می کند.

محیط کاری، از مهم‌ترین محیط‌هایی است که فرد، در بزرگسالی، بخش زیادی از وقت خود را در آن‌جا سپری می‌کند، بنابراین شناسایی عوامل موجود در محیط کار و عوامل زیان‌آور، می‌تواند عملکرد فرد را در شغل او، تحت تأثیر قرار دهد ؛بی توجهی به سلامتی فرد در دراز مدت هم به زیان مدیریت مجموعه و هم به زیان کارکنان است

رشد روزافزون صنایع ارتباطی، مخابراتی و انفورماتیکی، هر روز دنیا را با انقلابی جدید مواجه میکند. انقلاب فناوری اطلاعات و ارتباطات در کلیه بخشهای اقتصادی، اجتماعی، سیاسی و امنیتی کشورها تأثیراتی قابل توجه بر جای گذاشته است. یکی از مهمترین حوزه های کاربرد فناوری اطلاعات، حوزه بهداشت و درمانی می باشد. فناوری اطلاعات از روشهای متعددی توانسته به این حوزه کمک نماید که تمام روش ها،  یک هدف مشترک دارند و آن تسهیل در کار درمان است. دسترسی همگانی به اطلاعات پزشکی در بستر شبکه های الکترونیکی یک رؤیا نیست آن را به وضوح میتوان در سازمانهای درمانی که به این سیستمها نزدیک شده اند مشاهده کرد . از این رو سامانه مدیریت الکترونیک سلامت آران با هدف بالابردن سطح کیفی خدمات سلامت در کشور و تسهیل در ارائه خدمات و ایجاد امکان اخذ ارائه گزارشات آماری و اپیدمیولوژیستی درباره سطح سلامت کارکنان و بهبود در تصمیم گیری مدیران ارشد و میانیِ سازمان ها درباره سرمایه انسانی خود طراحی و راه اندازی شده است

 

پرونده الکترونیک سلامت چیست :

هر نوع اطلاعات مربوط به سلامت جسمی یا روانی یا وضعیت یک فرد که در سیستم های الکترونیکی ثبت می شود و برای کسب، انتقال، دریافت، ذخیره، بازیابی، اتصال و دستکاری داده های چند رسانه ای به منظور فراهم کردن مراقبت بهداشتی اولیه و خدمات بهداشتی مربوطه مورد استفاده قرار می گیرد .پرونده الکترونیک سلامت می گویند.پرونده الکترونیک سلامت شامل یادداشتهای بهداشتی درمانی دوران عمر یک فرد است که در داخل سیستم بهداشتی درمانی ایجاد و به صورت خصوصی و محرمانه نگهداری می شود. این

پرونده بصورت الکترونیکی برای ارائه کنندگان مجاز خدمات در هر مکان و زمان به منظور حمایت و پشتیبانی از ارتقا کیفیت خدمات وی باید در دسترس باشد.

پرونده الکترونیک سلامت یک سیستم اطلاعات الکترونیکی ایمن و قابل توسعه است که استفاده کنندگان مجاز در مراکز  و واحدهای بهداشتی درمانی در هر زمان به اطلاعات گذشته بیمار دسترسی دارند و اطلاعات درمانی جدید بیمار را نیز به آن اضافه می نمایند.

دسترسی به اطلاعات کامل بیمار در بهبود مراقبتهای بالینی و کاهش اشتباهات پزشکی بسیار مهم است.

پرونده الکترونیک سلامت یک مجموعه متمرکز بلند مدت از اطلاعات مراقبت سلامت یک فرد است که برای تمام ارائه کنندگان خدمات در هر مرکز و در هر زمان قابل استفاده باشد و به عنوان قسمت اصلی یک سیستم اطلاعات سلامت یکپارچه محسوب می شود .سیستم هایی که دارای پرونده الکترونیک سلامت هستند این قابلیت را دارند که در حالیکه موجب بهبود سطح سلامت بیمار می شوند، صدها ساعت در زمان صرفه جویی کنند و هزینه های مراقبت را نیز کاهش دهند .

یک پرونده الکترونیک سلامت موجب تصمیم گیری بهتر در سیر درمان و توسعه نتایج درمانی شده وداده های بهتری را برای بهداشت عمومی و تحقیقات جمع آوری می کند، اما فقط زمانی این اتفاق می افتد که برای ایجاد وتوسعه آن یک روش استاندارد انتخاب شده باشد.

اهمیت وضرورت ایجاد پرونده الکترونیک سلامت:

حفظ و نگهداری دقیق و کامل پرونده ها پزشکی قسمت اساسی مدیریت درمان بیمار می باشد.افزایش تخصص در مراقبت های بهداشتی و مهاجرت، نقل و انتقال کارمندان و ….موجب از بین رفتن مدارک و پرونده های بهداشتی سنتی شده است این موارد منجر به دوباره کاری در جمع آوری اطلاعات مربوط به سابقه ی بیماران، ابهام در روند خدمات بلند مدت بالینی، دوباره کاری در تست های آزمایشگاهی و مطالعات تشخیصی، تاخیر در انجام تست ها و درمان های مورد نیاز و ضروری و هم چنین آزردگی خاطر، نارضایتی و نگرانی بیماران در مورد کیفیت و سالم بودن خدمات می شود. لذا یکپارچه سازی اطلاعات پزشکی افراد در سازمان ها و ادارات و … جهت تسهیل ارائه خدمات مختلف پزشکی و سلامت ف ضرورت ایجاد پرونده پزشکی الکترونیک را دوچندان می کند.

ماهیت و محتوای پرونده الکترونیک سلامت:

پرونده الکترونیک سلامت یک منبع واحد و منسجم، یکپارچه و کامل از اطلاعات بهداشتی بیماران فراهم می سازد. مسائلی از قبیل: درمان، تجویز، نتایج آزمایشات، اثرات تشخیصی،اطلاعات ژنتیکی مهم، تصاویر پزشکی، اطلاعات مربوط به محیط و اطلاعات مراقبت های بهداشتی در آن گنجانده می شود.پرونده الکترونیک سلامت در بر گیرنده ی اطلاعات مراقبت بهداشتی است که در طول حیات فرد به صورت الکترونیکی، باهدف پشتیبانی از مراقبت مستمر و با کیفیت بهتر و آموزش و پژوهش،  ذخیره شده است.

پرونده ی بهداشتی بیماران شامل اسناد اصلی و اولیه خدمات تدارک دیده شده در تمام مراکز مختلف مراقبتی می باشد.

خدمات ارائه شده در سامانه پایش سلامت کارکنان آران :

پرونده ی الکترونیک سلامت علاوه برانجام دادن تمامی عملکردهای پرونده های سنتی اولیه، دارای مزایای فراوان دیگری نیز می باشد.که در اینجا به مهم ترین آنها اشاره می شود :

 • تشکیل پرونده پزشکی :

تشکیل پرونده پزشکی و ثبت شرح حال کامل پزشکی فرد از نظر سابقه بیماری قبلی، سابقه بیماری خانوادگی، ارثی، عادات و شیوه های زندگی  مشخص می شود و سپس  برنامه انجام چکاپ و اقدامات لازم تعیین می شود. در طی فرایند چکاپ سایر پزشکان از جمله متخصص قلب و عروق ، متخصص مغز و اعصاب ،متخصص ارتوپدی ،متخصص گوش و حلق و بینی،متخصص ارولوژی(آقایان)،متخصص زنان(خانمها)،فوق تخصص گوارش و… بیمار را ویزیت نموده و وضعیت سلامت فرد را از جنبه های مختلف ارزیابی می نمایند.

 • ثبت آزمایشات روتین و تخصصی چکاپ :

آزمایش کامل خون: این آزمایشات شامل ازمایش قند خون، چربی خون شامل کلسترول، تری گلیسرید، HDL ، LDL، شمارش کامل سلول های خون (CBC) برای بررسی کم خونی ها و اختلالات گلبول های سفید و پلاکت و اندازه گیری الکترلیت های خون شامل سدیم ،پتاسیم،کلسیم، فسفرو…  و بررسی عملکرد کبد شامل بیلی روبین ،آنزیم های کبدی ، تست های هپاتیت ،GGT  و بررسی عملکرد کلیه شامل اندازه گیری اوره و کراتیتن و آزمایش HIV ,و اندازه گیری ویتامین D3 خون می باشند.

آزمایش کامل ادرار:  بررسی سلامت کلیه و مجاری ادرای از نظر وجود سنگ های ادرای، عفونت ادراری، وجود خون در ادرار و …

آزمایش کامل مدفوع: بررسی وجود خون در مدفوع ،وجود انگل،کیست و گلبول سفید در مدفوع که بیانگر عفونت روده ای می باشد  و بررسی آنتی ژن هلیکوباکتر بیلوری که عامل ایجاد و مشکلات معده می باشد.

آزمایشات غربالگری سرطان: شامل  FREE PSA،PSA برای تشخیص زودرس سرطان پروستات ،آزمایش  پاپ اسمیر و  HPV  Genotyping  برای تشخیص زودرس سرطان دهانه رحم ،آزمایش CEA ،CA125 و αFP برای تشخیص زودرس سرطان های دستگاه های مختلف بدن

بررسی سیستم قلبی و ریوی: این بررسی شامل نوارقلب، اکوکاردیوگرافی، تست ورزش، اسپیرومتری (تست تنفسی) می باشد که وضعیت ساختمانی، اختلالات دریچه ای ،اندازه قلب ،تنگی شریان های قلب و میزان حجم ریه ها بررسی می گردند و می توان بیماری های قلبی و ریوی را در مراحل ابتدایی تشخیص داد.

 • گرد آوری و تحلیل نتایج:

پس از ثبت ویزیت ها و آزمایشات و … ، نتایج این مشاوره ها به همراه نتایج آزمایشات و عکسبرداری های فرد توسط پزشکان معتمد سازمان مربوطه ، جمع اوری و تحلیل می شود .نهایتا به صورت گزارش نهایی چکاپ به فرد ارائه می گردد.

 • ارجاع به سایر متخصصین :

در صورتی که در طی چکاپ ،هر گونه اختلال در سیستمهای بدن مشاهده گردد، از طرف سیستم متخصصان مورد تایید نظام پزشکی با اولویت نزدیکی مکان زنندگی معرفی تا با انجام این آزمایشات لازم ، تشخیص قطعی و درمان زیر نظر متخصص مربوطه انجام پذیرد.

 • ذخیره اطلاعات پزشکی فرد و تعیین وقت جهت ارزیابی های بعدی پزشکی :

تمامی اطلاعات پزشکی مراجعه کننده اعم از نتایج ازمایشات و عکسبرداری ها ، نتایج ویزیت متخصصین و غیره در پرونده شخصی وی ذخیره می گردد. پس ذخیره اطلاعات با توجه به دسترسی پزشک به سوابق کلینیکی معتبر و نتایج چک آپ ،در صورت بروز هر گونه بیماری مشخص یا علائم نامشخص ،فرد می تواند از مشاوره سریع یا حضوری بهره مند گردد و همچنین عضویت در سامانه ی پزشکی آران به اشخاص این امکان را می دهد که از مطالب آموزشی ،کارگاه ها و برنامه های مرتبط استفاده کنند.

دسترسی همزمان به محتویات اطلاعات از مکان های مختلف:

تمامی افراد مرتبط به بهداشت درمان ، در ساختمان های مختلف می توانند در یک زمان دسترسی به پرونده های بیمار داشته باشند. این امر باعث می شود تصویر یکپارچه ای از آنچه در پرونده هست بدست آید.

کاهش هزینه و آفزایش بهره وری:

پرونده الکترونیک سلامت باعث حذف فاصله زمانی بین نوشتن گزارشات و آماده شدن تصاویر می شود. هم چنین باعث سهولت در نوشتن، ذخیره و بازیابی گزارشات دارای تصاویردر زمان اقدام می شود.

کاهش خطاهای ارائه داده:

برای اطلاعاتی که در یک مدل قابل فهم و ساختمند کامپیوتری ذخیره می شوند، پرونده الکترونیک سلامت یادآوری ها و هشدارهای اتوماتیک جهت اجتناب از خطاهای ارائه داده و استفاده از خدمات پیشگیرانه را بهبود بخشیده.

پشتیبانی تصمیم گیری:

یک پرونده کامل و دقیق پزشکی به پزشک اجازه می دهد بر اساس اطلاعاتی که در پرونده هست تصمیم بگیرد. توانایی ارتباط دادن اجزا اطلاعات جدید می تواند به بهتر شدن نتایج تصمیم گیری در مراقبت های طبی و اقدامات پزشکی کمک کند.

نمایش مختلف اطلاعات:

از آنجا که اطلاعات به صورت الکترونیکی و ساخت یافته و نظام یافته ذخیره می شوند، در صورت مشخص شدن ارتباطات، می تواند به فرم های مختلف نمایش یابد

 ویژگی های و مزیت های پرونده الکترونیک سلامت کارکنان

 • ایجاد و امکان انواع تحلیل­های اپیدمیولوژیستی.
 • ایجاد و امکان دسترسی سریع به سوابق پزشکی و تشخیصی کارکنان.
 • ایجاد امکان مقایسه روند سلامتی کارکنان در ادوار مختلف.
 • گزارشات سطح سلامتی سازمان، ریسک های ابتلا به یک یا چند نوع بیماری خاص.
 • اعلام و هشدار در موارد ابتلا یا در معرض بودن ریسک ابتلا به بیماری.
 • ارائه توصیه های انجام آزمایشات، اقدامات پارکلینیکی، ارجاع به پزشکان و …. به سازمان و افراد.
 • ارائه پنل شخصی به افراد برای مشاهده و دریافت نتایج اقدامات تشخیصی خود.
 • پنل نوبت دهی پزشکان.

 

هدف سامانه پایش سلامت کارکنان آران:

کاربرد ابزارهاي فناوري اطلاعات در حوزه سلامت، سبب بهبود کيفيت درمان، بهينه سازي روش هاي مديريتي و کاهش هزينه هاي حوزه سلامت است.  همچنین ارايه چارچوبي براي ارزيابي سلامت کارکنان و عملکرد بخش بهداشت و درمان، بر پايه جمع آوری اطلاعات و تحلیل و ارزیابی آنها می باشد.